V případě nouze použijte BEZPLATNOU tísňovou telefonní linku MP 156

                                                                                                                                                        

Aktuální dění v Břeclavi

Senioři v nouzi

BŘECLAV (26.2.2024) – Při večerní kontrole centra města si hlídka všimla seniorky o berlích, která bezradně popocházela před obchodním domem. Vzhledem k pokročilé hodině bylo strážníkům jasné, že se ocitla v nouzi a potřebuje pomoc. Pětadevadesátiletá žena se jim svěřila, že si byla odpoledne nakoupit. Když přešla ulici, ztratila se a teď si nemůže vzpomenout, kudy se má vydat domů. Doklady u sebe neměla, proto ji strážníci naložili do auta a zkoušeli adresy, které jim žena udala. Správná byla až ta třetí. Po ujištění, že je v pořádku a další pomoc nepotřebuje, ji doprovodili až do bytu.

V průběhu několika dnů také vyjeli hned na čtyři alarmy z SOS hodinek. Ve třech případech se jednalo o pády bez zranění. V tom čtvrtém tlačítko aktivovala seniorka, u které došlo k náhlému zhoršení zdravotního stavu a dechovým potížím. Hlídka na místo ihned přivolala záchranku.

Záchranáři si do své péče převzali i další seniorku žijící o samotě v jednom z bytů na sídlišti, na kterou byli strážníci upozorněni. Šetřením na místě zjistili, že je žena ve velmi špatném zdravotním stavu vyžadujícím okamžitou lékařskou péči.

L. Rigó

zobrazit více

Nemilé promile

BŘECLAV (16.2.2024) – Titulek napověděl, co bude obsahem následujících událostí.

V brzkých ranních hodinách upoutal pozornost strážníků osobní automobil a jeho nestandardní styl jízdy. Přestože jel řidič centrem města velmi pomalu, opakovaně najížděl na obrubníky. Po zastavení nadýchal téměř dvě a půl promile.

Další hříšník ujel od dopravní nehody. V součinnosti s PČR se strážníci pustili do pátrání. Dohledat vozidlo i s majitelem jim trvalo jen pár desítek minut. Řidič se k nehodě přiznal. Ujel, protože před jízdou „požil“. Oba výtečníci byli předáni dopravním policistům.

Notnou dávkou alkoholu byl posilněn i chodec, který se po sedmé hodině večerní uložil ke spánku v ulici 17. listopadu. Po probuzení strážníkům nadýchal přes tři a půl promile. Pro jistotu byla na místo přivolána záchranka.

L. Rigó

zobrazit více

Kdo hledá, najde

BŘECLAV (9.2.2024) – Za nemalého přičinění operátorů MKDS se strážníkům podařilo dohledat další jedince podezřelé nejen z majetkové trestné činnosti, ale i nedávno posprejovaných veřejných záchodků.

Individua, která se v době „nástřiku“ u WC pohybovala, dohledal operátor zpětnou kontrolou kamerových záznamů. O pár dnů později si operátor při kontrole centra všiml jedince, odpovídajícímu popisu jedné z podezřelých osob. Strážníci očividně překvapeného muže zajistili a předali republikovým policistům, kterým se k činu doznal.

V průběhu několika dnů se operátorům také podařilo zachytit několik zlodějů zrovna ve chvíli, kdy vybíhali z prodejen. Pro hlídku v terénu bylo jejich dopadení vždy dílem okamžiku. Část z nich byla strážníky „pořešena“ na místě, zbytek pachatelů byl „rozebrán“ PČR.

Díky operátorům se našlo i kolo, které bylo nahlášeno jako odcizené. Majitel hlídce tvrdil, že ho odstavil před prodejnou v ulici J. Palacha. Operátor však zjistil, že dotyčný kolo ze stojanu vzal a odešel s ním mimo dosah kamer. Že kolo pak zaparkoval jinde a zapomněl na něj, mu došlo až ve chvíli, kdy ho strážníci nalezli ve stojanu o pár obchodů dál…

No a při kontrole okrajové části města strážníky upoutal osobní automobil, odstavený na odlehlém místě doslova „mimo trasu“. Následně zjistili, že se jedná o vozidlo, které bylo již několik hodin hlášeno jako odcizené…

L. Rigó

zobrazit více

Strážníci dohledali útočníky brutálních napadení

BŘECLAV (31.1.2024) – V uplynulých dnech došlo hned ke dvěma útokům, které se odehrály v centru města. Díky rychlé reakci strážníků v součinnosti s operátory MKDS se podařilo agresory dopadnout.

Na první případ upozornil operátor MKDS, který si všiml muže ležícího na chodníku nedaleko terminálu IDS. Strážníci byli na místě v několika minutách. Muž utrpěl vážné zranění hlavy, proto byla na místo ihned přivolána záchranka. Podle svědků byl muž napaden dvěma mladíky, kteří místo po incidentu opustili. To vzápětí potvrdil i operátor. Zpětně dohledal záznam, na kterém byla celá událost zachycena, včetně detailního popisu samotných aktérů. Strážníci se pustili do pátrání. Zaměřili se hlavně na ubytovny a na bary v jejich blízkosti. A měli štěstí. Nalézt pachatele jim trvalo jen pár desítek minut.

O týden později se jiný jedinec nejprve „rozcvičil“ na autobusové zastávce nedaleko sídliště Na Valtické, kterou totálně zdemoloval, aby pak o dvě hodiny později zaútočil na muže, do kterého opakovaně kopal, i když už napadený ležel bezvládně na zemi. V dalším napadání mu zabránil pracovník OD slzotvorným prostředkem. Agresora, který z místa prchl, strážníci vzápětí dopadli a zpacifikovali.

Pro podezření ze spáchání trestných činů už obě události šetří republikoví policisté.

L. Rigó

zobrazit více

SOS Pagery v akci

BŘECLAV (19.1.2024) – O tom, že mít možnost používat SOS tlačítka se vyplatí, se přesvědčili hned čtyři senioři, kteří se po nechtěném pádu nemohli sami postavit. Ale stačilo jen zmáčknout tlačítko, a za pár minut už jim zasahující hlídka pomáhala na nohy. Naštěstí si nezpůsobili žádná zranění, takže v těchto případech nebylo lékařské péče potřeba.

Další dva senioři, kteří uživateli pagerů nejsou, už takové štěstí neměli a jen díky všímavosti okolí to nedopadlo hůř. První případ se stal v MČ Stará Břeclav. Z jednoho z bytů zaslechla pracovnice Charity volání o pomoc. Ihned zalarmovala strážníky. Dostat se ke zraněné ženě jim trvalo jen okamžik. Do příjezdu záchranky jí pak poskytovali první pomoc.

V druhém případě vytočil tísňovou linku muž z obavy o svého nemocného příbuzného, kterému se nemohl dovolat. Hlídka zjistila, že se v bytě svítí, ale na zvonění nikdo nereagoval. I sousedé potvrdili, že dotyčného již delší dobu neviděli vycházet. Za přítomnosti všech složek IZS, které na místo strážníci povolali, byl hasiči umožněn přístup do bytu. Muž byl ve vážném stavu ihned převezen do nemocnice.

L. Rigó

zobrazit více

Silvestrovské dozvuky

BŘECLAV (12.1.2024) – Ještě první tři dny nového roku nacházeli strážníci pozůstatky silvestrovských oslav…

V rozmezí pár hodin se museli postarat o dva štamgasty, kteří po odchodu z restaurace nezvládli chůzi po „točící“ se ulici. Uzemnivši se pádem, způsobili si vážná zranění hlavy. Strážníci jim poskytli první pomoc a přivolali záchranku.

O odvoz služebním vozidlem z nálevny do místa bydliště nacházejícího se ve vedlejší obci, žádal strážníky jedinec krátce po jedné hodině ranní. Jako důvod uvedl bolest nohou. Poté, co se hlídka ujistila, že „pacientův“ stav nevyžaduje zdravotnickou pomoc, mu trpělivě vysvětlila, že eskorty tohoto typu neprovozují strážníci, nýbrž provozovatelé taxi, na které mu ochotně poskytla kontakty.

Při ranní kontrole parku strážníci nalezli spící ženu, volně loženou na jedné z laviček. Protože nereagovala na žádné podněty, byla na místo přivolána záchranka. Když přišla „k sobě“, nadýchala přes tři promile.

Říka se, že kdo si hraje, nezlobí. Ale může někoho vyděsit. Hlídka vyjela na oznámení, že se u lesní cesty pohybují dvě osoby s klacky v ruce a křičí „halt, nebo tě zastřelím“. Strážníci dvojici nalezli a zjistili, že se jedná o muže, který si hrál se svým synem v lese na vojáky.

L. Rigó

zobrazit více

Modernizace kamerového systému

Za podpory Ministerstva vnitra bylo v loňském roce modernizováno šestnáct kamer na pěti kamerových bodech včetně koncové infrastruktury, které byly pořízeny v rámci projektů rozšíření MKDS v letech 2013 - 2015.

Jejich výměnou došlo k technologické modernizaci, zvýšení spolehlivosti a eliminaci možné poruchovosti. Díky tomu bude zabezpečena i vyšší kvalita přenosu záznamů, která přispěje k výraznému zlepšení identifikace osob. Při zjištění protiprávního jednání tak mohou strážníci reagovat efektivněji a při šetření trestné činnosti bude mít Policie ČR možnost využít kamerové záznamy ve vyšší kvalitě. Kvalitní monitoring umožní rychle reagovat na aktuální vývoj trestné činnosti ve městě, a tím bude snižována míra a závažnost TČ. Nemalý podíl na tom má i obsluha kamerového systému, která zajišťuje nepřetržitý provoz kamer.

Finanční podpora na tento projekt byla získána v rámci Programu prevence kriminality na místní úrovni 2023, vyhlášený Ministerstvem vnitra ČR a činila 350 000 Kč.

mapa modernizace MKDS 2023

 KB1

zobrazit více

Vánoce před, po a Silvestr

BŘECLAV (5.1.2024) – Úvodem si dovolím popřát Vám do nového roku nejen hodně štěstí, ale i tělesnou, duševní a sociální pohodu.

Dnešní „plejlist“ má hned několik interpretů. V rozmezí dvou dnů strážníci řešili v OD dva agresivní „nakupující“. Jeden z aktérů byl pachatelem krádeže, vyhrožující ochrance fyzickou likvidací, druhý se výhružkami nezdržoval a šel rovnou „na pěsti“. Oba byli hlídkou zpacifikováni a předáni PČR.

Ta si převzala i muže, po kterém bylo vyhlášeno pátrání. Strážníkům neunikl díky jejich osobní znalosti. Všimli si ho při rutinní kontrole centra.

V MČ Poštorná také usměrňovali provoz v místě dopravní nehody. Řidič svým vozidlem „podepřel“ strom. Naštěstí to odnesly jen plechy.

V nemocnici pak měly hlídky co dočinění se dvěma „pacienty pod vlivem“. Nezávisle na sobě se po ošetření drze dožadovali ubytování a jiných nadstandardních služeb. První byl nekompromisně vyveden, druhému bylo z části vyhověno. Přenocoval na záchytce

Zpět do nemocnice zas musela být záchrankou převezena žena, která byla čerstvě propuštěna. Odešla ve spěchu jen v ponožkách a svetru, aby mohla být vzápětí nalezena před benzínkou s lahví alkoholu a třemi a půl promile.

Samotný Silvestr pak byl ve znamení rozkopaných košů, popelnic a čtyř zaběhlých psů. Tři z nich se vrátili ke svým majitelům, čtvrtý byl převezen do útulku.

L. Rigó

koš

popelnice

zobrazit více

Milí čtenáři,

za všechny mé kolegyně a kolegy Vám děkuji za přízeň a přeji vánoční svátky prožité ve zdraví, klidu a pohodě. Vzpomeňte i na ty, co už nemohou být s Vámi, a mějte na paměti, že každý den je jen jednou za život.

Pokojné Vánoce

zobrazit více

Zjednodušení parkovacího systému

Upozorňujeme, že od 1. 1. 2024 vejde v platnost nový ceník parkovného na placených parkovištích. Z důvodu přenastavení parkovacího systému budou parkovací automaty od 28. 12. 2023 do 1. 1. 2024 mimo provoz.

Časy se v celém městě sjednotí:

- všední dny od 7 do 17 hodin,

- v sobotu pak od 7 do 13 hodin.

Z devíti parkovacích zón se systém zjednoduší pouze na tři. Věříme, že nový systém řidičům parkování na placených parkovištích více zpřehlední.

Ceník 2024

zobrazit více

Černá kronika

BŘECLAV (21.12.2023) - To, že jsou svátky za dveřmi, poznají strážníci i bez kalendáře. Počty výjezdů vrcholí a již tradičně vedou krádeže. A nešlo o žádné troškaře…

Dvojice mužů si z prodejny vyvezla potraviny za více než deset tisíc korun. Lup naložili do auta a odjeli. Měli smůlu, byli dohledáni (i s espézetkou vozidla) operátorem MKDS, který provedl zpětnou kontrolu kamerových záznamů. Událost už šetří republikoví policisté. Kamery zachytily i zloděje, který nezaplatil zboží za dva tisíce. Taky trestu neujde. Pomohla vynikající osobní znalost strážníků. Díky ní tak mohl být pachatel vzápětí ustanoven. Za krádež strážníci řešili i jednu mladistvou osobu. Bez placení chtěla nadělovat kosmetiku v hodnotě přesahující tři tisíce.

Předvánoční dobu zpestřují strážníkům i hříšníci za volantem…

Mezi nimi byl i viník dopravní nehody, od které sprostě ujel. Ale ne daleko. Strážníky byl vzápětí dohledán. Jiný řidič se zas při projednávání banálního přestupku choval tak agresivně, že musel být hlídkou na místě zpacifikován. Oba byli předáni policistům. Ti si převzali i další čtyři řidiče (opilý, opilý, se zákazem řízení a bez „papírů“).

Výčet zakončí dvě osoby těžce pod vlivem, volně ložené na silnici a autobusové zastávce. Strážníky byly odklizeny do bezpečí a předány do laskavé péče ošetřovatelů protialkoholní záchytné stanice.

L. Rigó

zobrazit více

Upozornění

V pátek 29.12.2023 bude oddělení Ztráty a nálezy a Správa parkovacích karet z provozních důvodů uzavřeno.

zobrazit více

Ztráty a „nálezci“

BŘECLAV (13.12.2023) – Snad každý už někdy někde něco ztratil či zapomněl. Nebo naopak našel. V takovém případě je nálezce povinen nalezenou věc vrátit majiteli. Pokud ho nezná, musí nález „nahlásit“. V opačném případě se jedná o přestupek nebo trestný čin. Záleží na hodnotě nalezené věci. Na toto „téma“ strážníci řešili hned dvě události. Jejich společným jmenovatelem byla nepoctivost „nálezců“, na kterou málem doplatily dvě ženy.

Ta první si na jednom z veřejných WC zapomněla kabelku i s doklady. Svou chybu si uvědomila vzápětí, ale když se vrátila, kabelka byla „fuč“. Začala se po ní pídit. Od svědků zjistila, že ji měla vzít obsluha WC. Ženě se ulevilo, ale jaké bylo její překvapení, když zaměstnanec kabelku zapřel. Vrátil ji až po „intervenci“ strážníků.

Druhá žena zapomněla v bankomatu vybranou hotovost. Také se ihned vrátila, ale peníze už změnily příjemce. Díky kamerovým záznamům byl nenechavec strážníky ustanoven a posléze i ztotožněn. Peníze tak mohly být vráceny majitelce.

L. Rigó

zobrazit více

Opět senioři

BŘECLAV (8.12.2023) – Stále jsou mezi námi lidé, kteří pomohou i těm cizím, ocitnou-li se v nesnázích. Následující události jsou toho příkladem.

Ta první se odehrála na sídlišti Dukelských hrdinů v brzkých ranních hodinách. Jedna z obyvatelek si všimla muže sedícího na zemi před jeho bytem. I když špatně komunikoval, empatická sousedka ihned pochopila, že na chodbě strávil celou noc, protože si nechtěně zabouchl dveře. Odmítl však kohokoliv kontaktovat. Žena se nenechala odradit a pro jistou přivolala strážníky. Ti zjistili, že muž byl těžce dezorientovaný a stěžoval si na bolest. Pro podezření na náhlé neurologické potíže ihned na místo přivolali záchranku.

Podobné scénáře měly i další dva případy. V bytovém domě v ulici tř. 1. máje zaslechla jedna z obyvatelek volání o pomoc. Potřeboval ji muž z vedlejšího bytu. Zalarmovala strážníky a ti zase hasiče, kteří museli do bytu zjednat přístup. Muž skončil v péči záchranářů.

Do třetice hlídka vyjela do ulice Čechova. V jednom z rodinných domů ležela na zemi žena, která se po pádu nezvládla sama bez pomoci postavit. Strážníky přivolala její kamarádka, kterou o svém pádu informovala. Díky místní i osobní znalosti hlídka ihned věděla, o koho se jedná a kde sehnat náhradní klíče. Za pá okamžiků už nezraněnou ženu zvedali ze země.

L. Rigó

zobrazit více

Opět kola

BŘECLAV (1.12.2023) – Díky všímavosti operátorů MKDS a bleskové reakci strážníků byli v uplynulých dnech lapeni další dva rádoby cyklisti, kteří si chtěli přivlastnit cizí jízdní kola.

Prvního z nich zachytila kamera zrovna ve chvíli, kdy soustředěně vyhodnocoval půlnoční nabídku kol u terminálu IDS. „Na volno“ však nebylo ani jedno. A tak se vydal na lov do centra. Štěstí se na něj usmálo až v ulici J. Palacha. Jeho pátrání po bezprizorním kole však bylo po celou dobu monitorováno operátorem, proto na něm daleko nedojel. Pro podezření ze spáchání trestného činu byl zasahující hlídkou předán policii ČR.

Druhá událost se stala v odpoledních hodinách a netrvala ani hodinu. Když se majitel po kole marně sháněl, projížděla okolo hlídka strážníků. Té dotyčný zmizení kola nahlásil. Do pátrání se ihned zapojil i operátor MKDS, který zpětnou kontrolou kamerových záznamů pachatele dohledal a informace o jeho popisu i aktuálním pohybu obratem předal hlídce v terénu. Ztotožnění pachatele pak už bylo dílem okamžiku.

L. Rigó

zobrazit více

Prodej nalezených věcí

Město Břeclav nabízí k odprodeji níže uvedené nalezené věci. Zájemci o koupi se mohou dostavit od 06.11.2023 do 10.11.2023,od 8:00 do 12:00 hod. na Městskou policii Břeclav, Oddělení ztrát a nálezů, Kupkova 3, Břeclav. Upozorňujeme, že není možné si věci předem zamluvit. Podrobnější informace na tel. 519 324 564. 

Aktualizovaný seznam věcí k prodeji naleznete ZDE.

zobrazit více

„Dušičky“

BŘECLAV (30.10.2023) – Protože se blíží den věnovaný Památce zesnulých, strážníci opět zvýšili dohled na všech břeclavských hřbitovech. V rámci své kontrolní činnosti se zaměřují na zloděje a vandaly, kteří se neštítí ničeho. Své tašky mějte neustále na očích a ve vozidle nenechávejte nic cenného!

321

zobrazit více

Není pomoc jako pomoc

BŘECLAV (27.10.2023) – Jako obvykle malý souhrn událostí…

V uplynulých dnech strážníci zasahovali u několika seniorů. Třem z nich stačilo pomoci po pádu zpět na nohy, avšak dalším třem se zdravotní stav zhoršil natolik, že jim bylo třeba poskytnout první pomoc a přivolat záchranku. Ale zásah strážníků nepotřebovali jen senioři.

Hlídka si při kontrole okolí vlakového nádraží všimla hledané osoby, která „prošvihla“ nástup do výkonu trestu. Strážníci jí ochotně „pomohli“ najít nejbližší oddělení PČR. V rozmezí pouhých několika dnů hlídky zastavily čtyři řidiče motorových vozidel, kteří se „nevešli“ do svého jízdního pruhu. Čekání na příjezd republikových policistů jim strážníci „pomohli“ zkrátit přeměřením alkoholu v dechu. Třem vyšla necelá dvojka, čtvrtý dechovku pro jistotu odmítl.

L. Rigó

zobrazit více

Další nešvar – manipulace s dopravním značením

BŘECLAV (16.10.2023) – V souvislosti s probíhající rekonstrukcí v ulici nábřeží Komenského řešili strážníci několik případů přesunu, poničení či krádeže přenosného dopravního značení.

Je třeba si uvědomit, že se jedná o protiprávní jednání, které může ohrozit bezpečnost sliničního provozu. V případě prokázání přestupku může viník přijít o pěkných pár desítek tisíc. To může potvrdit i jedinec, jež byl díky kamerovému systému usvědčen a pohnán k odpovědnosti.

zobrazit více

Rebelové

BŘECLAV (13.10.2023) – Během uplynulých dnů strážníci řešili několik řidičů bez řidičáku, opilých nebo „pod drogama“. Pozornost hlídek či operátorů MKDS upoutali například jízdou v protisměru, nejistou chůzí k vozidlu spolu s nekoordinovaným nasedáním nebo marnou snahou udržet vozidlo v jízdním pruhu. Všichni viníci byli předáni republikovým policistům.

Těm byl přenechán i jedinec, který si nástup do výkonu trestu svévolně odložil na neurčito a další dva zloději jízdních kol, které zaměřilo oko kamery. Jednoho z pachatelů neodradilo ani to, že jsou všechna kola na terminálu IDS uzamčena. Naopak. Projevil nevídanou kreativitu. Z jednotlivých dílů, které nebyly zajištěny, si počal montovat „originál“. Nedlouho po činu byli oba lapeni a ustanoveni.

Strážníci řešili i pár živočichů. Při jedné z kontrol okrajových částí města narazili na pasoucí se stádo koní, které si nezávisle na svém majiteli rozšířilo své pastviny o pěkných pár čtverečních kilometrů. Pár dnů nato byli přivoláni ke zdivočelé slepici, která si neohroženě mapovala okolí sídliště Slovácká.

L. Rigó

kolo

koně

koně

zobrazit více

Třeťáci opět na dopravním hřišti

Ani letos nic nebránilo tomu, abychom novopečeným třeťáčkům začátek školního roku zpestřili dalším ročníkem dopravního programu Na silnici nejsi sám, který proběhl na dětském dopravním hřišti. Opět se přihlásily všechny okolní základní školy. Děti si v učebně oživily znalosti, které již získaly a zároveň se dozvěděly něco nového. Pod dozorem strážníků si vyzkoušely teorii v praxi a poté si na připraveném stanovišti procvičily paměť. Letos máme nevídaných sedm rekordmanů ze čtyř základních škol. Zapamatovali si sedmnáct z dvaceti policejních předmětů. Jsou jimi žáci ze ZŠ J. Noháče, Kupkova, Kpt. Nálepky a Na Valtické, kteří byli náležitě odměněni. Ale jak už je zvykem, z dopravního hřiště neodchází s prázdnou vlastně nikdo:o)

tretaci 

Další foto ZDE.

zobrazit více

Značení jízdních kol pokračuje II

BŘECLAV (4.10.2023) - FIZ kol, elektrokol, elektrokoloběžek a elektrických invalidních vozíků je stále v plném proudu, značící sady jsou ještě k dispozici, a tak se mohou potencionální zájemci dál hlásit do pořadníku. V pracovní dny v čase od 7:30 do 15:00 hod. na tel. 737 447 378 nebo na emailové adrese Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., případně osobně v budově MP.

Připomínáme, že pro občany s trvalým bydlištěm na území města Břeclavi je značení zdarma.

Pro evidenci musí mít s sebou:

- občanský průkaz

- doklad o nabytí dopravního prostředku není podmínkou

- pokud jej nemá, bude s ním sepsáno čestné prohlášení

- čistý DP (na znečištěné DP nelze roztok aplikovat)

zobrazit více

zobrazit archiv aktualit

Nepřehlédněte

Městská policie

Město Břeclav

  • Provozovatel Městské policie je Město Břeclav.
  • Městský úřad Břeclav
    nám. T.G.Masaryka 3, 690 81 Břeclav
  • IČ: 00283061, DIČ: CZ00283061
  • Web města
  • Facebook města

Tísňová linka 156

Městská policie Břeclav je orgánem obce, který plní úkoly při zabezpečování místních záležitostí veřejného pořádku a plní také další úkoly podle zákona č. 553/1991 Sb. o obecní policii; plní i další úkoly, pokud to stanoví zvláštní zákon.